Anti-modelul Cristoiu și modele reale în jurnalism

Data:

Devenit un trist anti-model, Cristoiu ar trebui să-și privească o singură dată aparițiile, critic și cu bun simț, poate s-ar replia un pic pentru a se salva de ridicol.

Limbajul de mahala practicat de Realitatea Plus și de România TV a ajuns la cote fierbinți. Anca Alexandrescu, această șoșoacă infiltrată în presă, și Victor Ciutacu, un performer al mitocăniei în direct, se tăvălesc de o bună bucată de vreme în mocirla politicii, fiind mânați de interese divergente. Ei se bat pe cadavrele unor foști sau viitori candidați, pe care au misia de a-i promova cu orice preț. Cum însă despre onoare profesională nu poate fi vorba aici, prețul nu-i mare. Cine plătește un preț nemeritat de ridicat este publicul, care asistă la cele mai grețoase episoade, fiind adeseori stimulat să reproducă acest comportament toxic în lumea reală.

De când s-a democratizat și diversificat internetul, Ion Cristoiu abuzează de libertatea de exprimare prezentându-se neobosit pe toate căile și canalele. Ceea ce pe blogul său se cheamă Cristoiu TV este formula hilară pe care o practică mai tot omul neinstruit pe TikTok: se așază în fața unei camere (pe telefon, pe laptop, nu contează) și spune vrute și nevrute. Asta face și Cristoiu, cunoscut și sub numele de cod „Coroiu”, păstrat în arhivele CNSAS de când a fost descoperit ca turnător al Securității. Cristoiu/Coroiu pretinde și azi să i se spună „maestre”, însă vârsta nu e suficientă pentru a acoperi ceva ce ar trebui să fie ținută profesională, etică și onoare. Astea, dacă le-a avut, le-a pierdut în nenumăratele schimbări de atitudine de la dreapta la stânga și invers, de-a lungul anilor. Acum stă în fața unei camere de luat vederi și toarnă prostii incoerente. Totuși, nu uită să facă pe judecătorul, arătând cu degetul către „sorosiști” sau „tefeliști”, fără argumente.

Continuarea, în Revista22.ro

Citește și: Percheziții în Capitală și nouă județe într-un dosar penal privind coruperea alegătorilor. Sunt vizați influenceri care l-au promovat online pe Călin Georgescu | VIDEO

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
Articolul precedent
Brîndușa Armanca
Brîndușa Armanca
Ziaristă, scriitoare şi profesor universitar în jurnalism. A fost directoarea Institutului Cultural Român din Budapesta (2006-2012), calitate diplomatică în care a deținut președinția Uniunii Europene a Institutelor Culturale, EUNIC Hungary. A lucrat ca redactor în echipe prestigioase la Radio Europa liberă, la publicații ca Expres, Temesvári Új Szó, Orizont sau Ziua, unde a fost director coordonator editorial, precum și la TVR Timişoara, studio regional pe care l-a condus ca director timp de şase ani. Realizează rubrica Media culpa în revista „22” și continuă corespondențele la Radio Europa liberă. În afara sutelor de articole de presă, interviuri, emisiuni de radio şi televiziune care fac parte din viaţa unui jurnalist activ, a publicat volume de media și a realizat filme documentare recompensate cu premii naționale și internaționale, iar activitatea culturală cu Distincția Academiei Române și cu o înaltă distincție culturală a din partea ministrului culturii ungar pentru diplomație culturală. Este membră a Uniunii Scriitorilor și a numeroase organizații ca GDS, Societatea Timișoara, AZIR/AEJ, ECREA.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Mai multe articole similare
Related

Recviem pentru o Voce

Omorârea Vocii Americii și a Europei Libere ține de...

Efectele corupției în energie. Nimic despre cauze!

Zilele trecute, Ministrul Energiei ne anunța că va demite...

România, dincolo de granițe

O comunitate nu poate fi separată prin granițe fizice,...

CCR: Șoșoacă vs. Simion. Cui folosește dubla măsură

CCR îl lasă pe George Simion să candideze, deși...