Procurorii de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti au trimis în judecată un bărbat, acuzat că a lipit simboluri fasciste ale Mişcării Legionare pe uşile unei sinagogi din Capitală.
Potrivit unui comunicat al Parchetului, bărbatul va fi judecat, în stare de libertate, pentru comiterea în concurs a infracțiunilor de confecționarea, vânzarea, răspândirea, precum deținerea în vederea răspândirii de simboluri fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prevăzute de articolul 4 alineatul 1 din OUG 31/2002, și utilizarea simbolurilor fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, prevăzute de articolul 4 alineatul 2 din OUG 31/2002 cu aplicarea articolului 38 alineatul 1 din Codul penal.
”În fapt, în perioada 23.08.2024 – 29.08.2024, inculpatul a confecționat abțibilduri ce conțineau portretul liderului, semnul grafic și sloganuri ale organizației de extremă dreaptă Mișcarea Legionară și, ulterior, la data de 29.08.2024, a utilizat public aceste simboluri fasciste, prin lipirea pe ușile de acces ale unui sinagogii din municipiul București. Inculpatul a fost depistat în flagrant de un echipaj de jandarmi din cadrul Brigăzii Speciale de intervenție a Jandarmeriei Române”, a transmis marți Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.
Dosarul a fost înaintat spre soluționare la Judecătoria Sectorului 1 pe data de 10 martie.
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea)