Astăzi, a debutat partea a doua a campionatului masculin de baschet. În primul meci al turneului găzduit de Sala Sporturilor din Pitești, BC CSU Sibiu a dispus fără probleme de CSM Miercurea Ciuc cu scorul de 93-55. Tot favoriții s-au impus și în al doilea joc al zilei, BCM U FC Argeș trecând de CSM Focșani cu scorul de 90-73 (21-26, 27-16, 22-13, 20-18).

Baschetbaliștii piteșteni au jucat primul meci oficial din acest sezon în sala proprie, la un an distanță de la ultimul joc cu public, din ediția trecută de campionat. Emoțiile revederii cu terenul propriu s-au resimțit în primul sfert al confruntării cu CSM Focșani, pierdut de elevii antrenorului Tudor Costescu. Meciul a început cu un 6-0 în forță al gazdelor, căruia vrâncenii i-au răspuns cu un run de 10-0! N-a fost un simplu foc de paie al jucătorilor oaspeții, Focșaniul conducând ostilitățile pe parcursul primelor 10 minute, când a înregistrat chiar și o diferență de 8 puncte (16-24)!

Însă, tehnicianul alb-violeților a reglat lucrurile în pauza dintre sferturile 1 și 2, iar intrarea pe teren a lui Tudor Gheorghe în sfertul secund s-a simțit imediat. Aflat într-o formă excelentă, remarcată și de specialiști, chiar și la echipa națională a României, Tudor Gheorghe și-a condus echipa către o victorie lejeră. BCM U FC Argeș s-a desprins până în pauza mare (48-42) și apoi și-a mărit constant avantajul până la o diferență maximă de 21 de puncte.