BREAKING Mihaela Cambei a câștigat medalia de argint la haltere, categoria 49 kg, la Jocurile Olimpice de la Paris

Data:

spot_img

Mihaela Cambei a cucerit medalia de argint la haltere, categoria 49 kg, miercuri seara, la Jocurile Olimpice de la Paris.

România are 8 medalii la Jocurile Olimpice: 3 de aur, 4 de argint și una de bronz.

”Sportiva noastră a reușit un joc al nervilor în finala olimpică. A intrat la stilul smuls la 89 de kg si a stat atentă la adversare reușind să jongleze cu greutățile în favoarea sa. A urmat reușita de la 91 de kg. Chinezoiaca Hou a ratat la 93 de kg, a rămas doar cu 89 de kg ridicate. Intre timp, Mihaela a intrat hotărâtă pentru o încercare care a dus-o pe primul loc la smuls, 93 de kg Strigătul ei a declanșat bucuria suporterilor români. Pe trei la acest stil a fost indianca Saikhom, cu 88 kg.

La aruncat, Mihaela a intrat în concurs la 106 kg. Fără probleme. jocul greutăților a început între adversare. Chinezoaica a plusat din prima 110 kg. Mihaela a răspuns și ea cu aceeași greutate,, indianca a ridicat din a doua 111 kg.

Medaliile s-au decis la ultima încercare. Tailandeza Khambao a ridicat în disperare 112 kg si Mihaela încă nu era sigură de medalie.

Cambei a intrat din nou în concurs la 112 kg pentru o medalie, cu toate puterile a reușit. A ratat indianca la 114 kg  și apoi  a reușit thailandeza să ridice haltera deasupra capului la 114 kg.  Chinezoiaca a cerut 117 kg pentru aur. Prima ratată.  Hou a schimbat clasamentul, a ridicat 117 kg si…. MIhaelaaa Cambei a devenit vicecampioană olimpică.  Bronzul l-a câștigat thailandeza Khambao. Diferența dintre aur și argint a fost de 1 kg…..”, a postat Comitetul Olimpic și Sportiv Român, pe pagina de Facebook.