Cinematograful OMNIA ar putea fi restaurat pe fonduri europene

Data:

Primăria Bistrița a inițiat discuții cu arhitectul Dorin Ștefan pentru reabilitarea clădirii Omnia ca viitor sediu al Teatrului Municipal. În urmă cu exact doi ani de zile, primarul Ioan Turc anunța că vrea să demoleze clădirea și să facă o parcare, ignorând faptul că imobilul se afla în zona de protecție a centrului istoric dar și sentimentele publicului față de această clădire. După ce s-a inițiat o petiție și cetățenii au solicitat salvarea clădirii și înființarea unui teatru, autoritățile au revenit la sentimente mai bune.

Conform anunțului postat pe Facebook, „Primăria Bistrița acordă o atenție deosebită modului în care sunt renovate clădirile emblematice din oraș, iar reabilitarea fostului sediu al cinematografului Omnia / 23 august pentru o funcțiune culturală este foarte dorită de publicul bistrițean.”

Citește și: Cum face Rusia pe victima. Cine este cu adevărat vinovat de rusofobie

Primarul Ioan Turc anunță că a avut o întâlnire de lucru cu domnul Dorin Ștefan, „unul dintre cei mai importanți arhitecți din țara noastră, domnia sa primind încă din 2010 premiul Academiei Române pentru întreaga activitate și ordinul Meritul Cultural în grad de ofițer din partea Președinției României.” Conform primarului lucrările lui Dorin Ștefan sunt „foarte apreciate și pe plan internațional, pentru stilul inovativ și neconvențional, iar apelul la unul dintre cei mai valoroși și experimentați arhitecți reprezintă soluția corectă.”

Continuare în Săptămâna Online!

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursă foto: Facebook Asociația pentru Patrimoniul Transilvan Siebenburgen Bistrița)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Tradiția sfințirii bucatelor de Paște continuă în centrul municipiului Miercurea-Ciuc

Credincioşii din Miercurea-Ciuc au marcat Paştele Catolic prin sfinţirea...

Zilele Braşovului. Concerte, târguri şi Parada Junilor în săptămâna de după Paşte

Primăria Braşov organizează, în săptămâna de după Paşti, Zilele...

Fresce importante din Castelul Corvinilor, restaurate de specialiști | FOTO

Mai multe fresce importante din Castelul Corvinilor sunt restaurate,...