Corvinul Hunedoara, victorie de senzație cu vicecampioana Ungariei (4-0), în primul tur preliminar al Europa League

Data:

spot_img

Corvinul Hunedoara a debutat extraordinar în Europa League, în această seară, învingând clar în deplasare formația maghiară Paksi FC, potrivit Argeșul Online.

Corvinul, echipă care acum doi ani juca în Liga 3 (acum e în Liga 2) a controlat aproape tot jocul disputat cu vicecampioana Ungariei. A deschis scorul repede prin Sergiu Buș, care a șutat frumos din careu. Apoi l-a majorat prin Lupu, care a deviat frumos în poartă o centrare a lui Pârvulescu.

Paksi FC, echipă care sezonul recent încheiat a câștigat și Cupa Ungariei, n-a avut, practic, replică în fața celor de la Corvinul.

Mai mult, pe final, după ce ungurii rămăseseră în 10 oameni, același Marius Lupu a marcat pe un contraatac pentru un neverosimil 3-0. Tot Marius Lupu a pus cireașa pe tortul umilinței maghiarilor, în prelungiri: șut năpraznic din careu, pentru 4-0. Scorul poate părea mare, exagerat, dar nu e așa. Corvinul a mai ratat alte 4-5 ocazii clare de gol.

În al cincilea minut de prelungiri, ungurii au obținut un penalty. Anulat, însă, de intervenția VAR și înlocuit cu lovitură liberă.