Despre instigarea publică și libertatea de exprimare

Data:

Oricine poate în zilele noastre să creeze conținut pe Internet, libertatea de exprimare a fiecăruia dintre noi fiind protejată, inclusiv sub acest aspect, de art. 30 din Constituție. Totuși, libertatea aceasta nu este absolută, întrucât, astfel cum o celebră expresie sintetizează: „Libertatea ta se termină acolo unde începe libertatea celuilalt.

Unde se termină libertatea de exprimare

Pe site-ul juridice.ro, avocatul Dorel Herinean, a încercat să clarifice, anul trecut, din perspectiva dreptului penal, câteva aspecte legate de aceste norme de incriminare, de rațiunea existenței lor și de modalitatea în care ar putea fi interpretate.

Articolul integral, pe juridice.ro!

Cel mai recent exemplu este cel din Neamţ, acolo unde polițiștii au întocmit un dosar penal pentru răspândirea de informaţii false după ce o persoană a afirmat, într-o filmare postată pe o reţea de socializare, că spitalul modular ATI de la Piatra-Neamţ este gol.

Foto: Facebook Poliția Română

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Kremlinul creează la Chișinău partide pro-europene și unioniste pentru a le controla ulterior

Moscova, prin intermediul unor oligarhi moldoveni fugari și cu...

Primar plasat sub control judiciar pentru furt de motorină și conducere fără permis

Primarul comunei Cornești din județul Cluj a fost plasat...

Directorul CNAIR: Din luna mai, se va putea circula pe autostradă de la Curtea de Argeș la București | VIDEO

Directorul general al CNAIR, Cristian Pistol, a anunțat miercuri...