Georgescu îl acuză pe Klaus Iohannis că urmărea să rămână la putere pe termen nelimitat

Data:

spot_img

Georgescu îl acuză pe Klaus Iohannis că urmărea să rămână la putere pe termen nelimitat și că „sistemul” își dorea violențe în stradă.

Declarațiile controversate ale fostului candidat la președinție continuă. Aseară, pe canalul său de Youtube, „Noi. Poporul”, Georgescu s-a adresat cetățenilor, începând prin a lăuda „poporul român” pentru că nu a ieșit în stradă să protesteze anularea alegerilor, acuzând că „sistemul voia să vă vadă ieșind în stradă, voia să vă vadă la proteste, manifestații și probabil planul lor (…) și să creeze violențe”.

Mai mult, Călin Georgescu a lansat informații false, de natură speculativă, potrivit căreia Klaus Iohannis ar fi urmărit să rămână în funcție pe termen nelimitat: „Ce spera sistemul să obțină astfel și președintele în funcție, Klaus Iohannis? Voia să instituie o stare de urgență, prin care practic Klaus Iohannis să rămână la putere pe termen nelimitat.”

Fostul candidat nu s-a oprit aici, Georgescu adresându-se direct președintelui României:

„De mâine, domnule Iohannis, sunteți doar un simplu cetățean, așa este și normal într-un stat democrat. Pe baza Constituției, art.83 alin. 1, mandatul dumneavoastră vi se încheie (…) Dacă rămâneți președinte o secundă peste ora 00:00, veți deveni un infractor dovedit. De aceea, revin în sfera puțin cunoscută de dumneavoastră, cea de a vă vorbi cu respect. Vă spun așa: Plecați acum! Nu doar în cea mai gravă situaţie din… după 1989, ci ce aţi făcut, ceea ce aţi creat în aceşti zece ani este dezastru”, a spus Călin Georgescu.

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(sursa foto: AGERPRES / ROBERT GHEMENT)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Știri de astăzi

Mai multe articole similare
Related

Papa Francisc, în stare critică după o criză respiratorie

Papa Francisc, în vârstă de 88 de ani, se...

Schimbări fundamentale în politica externă germană | Deutsche Welle

Noul guvern german va trebui să stabilească priorități complet...

Trei ani de la invazia Rusiei în Ucraina. SUA blochează condamnarea Moscovei

Trei ani de la invazia Rusiei în Ucraina. SUA...