Încălzirea „alternativă” sau cum să iei bani de la stat pentru facturi mai mici

Data:

România a alocat 1,5 miliarde de lei, în ultimul deceniu, programelor prin care cetățenii își pot îmbunătăți energetic locuințele. Potrivit Europa Liberă, birocrația excesivă, dar și lipsa de interes a românilor pentru sursele alternative de încălzire, au făcut ca doar o cincime din acești bani să fie efectiv acordați.

Până la „independența energetică” a României, slogan vânturat în ultimii ani de toți miniștrii energiei, românii au posibilitatea să investească ei înșiși în propriile locuințe pentru a-și reduce costurile cu încălzirea. Din cauza costurilor ridicate ale sistemelor energetice alternative, sau, acolo unde banii nu reprezintă o problemă, din comoditate, puțini o fac.

Articolul integral, pe europalibera.org!

Citește și: Companiile multinaționale vor trebui să declare public valoarea impozitului pe care îl plătesc în fiecare țară a UE (presshub.ro)

spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Tensiuni în Timiș după crima comisă de minori: protest la casa bunicilor unuia dintre suspecți

Localnicii din Sânmihaiu Român, județul Timiș, au organizat, duminică...

Dezinformare online în cazul crimei din Timiș: Poliția Română semnalează o imagine falsă realizată cu AI

Poliția Română a avertizat, duminică seara, asupra unui material...

Accident pe DJ 720, în Dâmbovița: un bărbat de 29 de ani a murit

Un bărbat a murit, duminică, în urma unui accident...