Înţelepţii de la guvernare. Adrian Câciu, ministrul Finanţelor: „32% din contribuția la pensii vine de la bugetari”

Data:

Adrian Câciu, ministrul PSD al Finanţelor, a declarat, zilele trecute, într-o emisiune televizată, că „32% din contribuția la pensii vine de la bugetari… Bugetarii nu sunt ținuți în spate de privați”.

„E o logică nătângă”, a replicat profesorul universitar dr. Cristian Păun, de la Facultatea de Relaţii Economice Internaţionale a ASE Bucureşti, care a explicat, într-o postare pe Facebook, de ce ministrul de Finanţe Adrian Câciu (foto) e paralel cu chestiunea finanţelor.

„Să nu vă mire logica asta nătângă. Mulți guvernanți nu înțeleg că banii de îi gestionează nu sunt ai lor. Că ce încasează din taxe nu sunt “venituri”. Sau că taxarea e agresiune instituțională. Că nu dau de la ei, dau mereu de la noi.

Continuarea, în Argeșul Online!

spot_imgspot_img
Argeșul Online
Argeșul Onlinehttp://argesulonline.ro
Site de presă înfiinţat în 2018, neînregimentat politic în niciun fel, care pune accent pe chestiunile serioase, fără nicio concesie tabloidizării. Acoperim în principal judeţul Argeş, dar avem şi secţiuni de ştiri naţionale şi internaţionale. Deocamdată, suntem singurii din Argeş care avem şi secţiune în limba engleză.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

Nicușor Dan susține parcursul european al Republicii Moldova. „E foarte importantă pentru România”

Nicușor Dan susține parcursul european al Republicii Moldova. „E...

PUTEREA A CINCEA | Curajul demnităţii umane, Iuliu Hossu

Nu este nevoie de un an comemorativ pentru a ne...

Cristian Terheș: „O Românie suverană în Uniunea Europeană”

Născut pe 4 decembrie 1978 în Zalău, Cristian Terheș...