Procurorii au descoperit conversații și înregistrări “compromițătoare”, inclusiv un apel telefonic cu Marian Motocu, trimis în judecată pentru pentru propagandă legionară și mesaje antisemite și xenofobe pe rețelele de socializare, au declarat pentru G4Media surse apropiate anchetei care-l vizează pe Călin Georgescu.
Potrivit surselor citate, în această discuție, Călin Georgescu îi spune lui Motocu: „Dacă lucrurile merg bine o să încep în ianuarie. Există un plan, există o strategie pe care numai eu o cunosc. Când va fi să fie, așa cum ți-am spus de acum un an, nu s-au legat lucrurile, din multe motive, atunci o să ai locul tău în această acțiune Să stai aproape de omul ăsta”, respectiv George Mocanu, parlamentar din Moldova.
Potrivit G4Media, după discuția cu Călin Georgescu, Motocu a sunat la Ambasada Rusiei și cerut legătura cu colonelul Evgheni Ignatiev, adjunctul atașatului militar al Ambasadei Rusiei la București. Operatorul de la Ambasada Rusiei i-a cerut să aștepte până face legătura telefonică, dar de la celălalt capăt al firului nu răspunde nimeni.
Elemente ale anchetei arată că Georgescu ar fi implicat activ în sprijinirea unei organizații “extremiste” conduse de Marian Motocu, care a fost trimis în judecată pentru propagandă legionară, antisemitism și xenofobie.
Călin Georgescu a apărut într-o înregistrare video lângă inculpatul Marian Motocu, în care afirmă:
”Să ne îmbrățișăm trecutul, să ne asumăm istoria, să ne asumăm strămoșii. Va veni momentul când vom avea o singură carte de istorie națională, vom avea o țară a noastră, a celor care urmăm o linie strămoșească, a celor care înțelegem ce a însemnat jertfa strămoșilor și să înțelegem că suntem ceea ce suntem și nu vom fi decât ceea ce suntem. Vă mulțumesc tuturor!”.
Călin Georgescu este acuzat de procurori, potrivit surselor G4Media, de promovarea ideilor fasciste, de inițirea sau constituirea unei organizații cu caracter fascist, rasist ori xenofob, de promovarea în public a cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni de genocid contra umanității și de crime de război.
Acuzațiile aduse lui Călin Georgescu de procurori:
– Inițirea sau constituirea unui organizații cu caracter fascist, rasist ori xenofob, aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unui astfel de grup
– Promovarea în public a cultului persoanelor vinovate de săvârșirea unor infracțiuni de genocid contra umanității și de crime de război precum și fapta de a promova în public idei, concepții sau doctrine fasciste ambele din art 3 și 5 din OUG 31/2002
– Inițierea sau constituirea unei organizații cu caracter antisemit, aderarea sau sprijinirea sub orice formă a unei astfel de organizații, art 6 din LG 157/2018
Citește mai multe în G4Media.ro
Citește și: A răspuns CCR! De ce a anulat alegerile
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(FOTO: Mihai Poziumschi / AGERPRES FOTO)