Județul Iași, aproape de pragul de 1 milion de locuitori | Ziarul de Iași

Data:

spot_img

Județul Iași, aproape de pragul de 1 milion de locuitori. Menționat foarte des în ultimii ani, acest nivel a început să se îndepărteze: 2024 a consemnat prima scădere a populației după domiciliu. Sporul natural negativ și migrația externă definitivă în creștere sunt principalele cauze.

Ultimele date statistice actualizate la INS privind populația după domiciliu în județul Iași sunt cele publicate pentru 1 iulie 2024: 988.981 de persoane. Numărul a crescut constant, cu câteva mii de la un an la altul. Totuși, anul trecut consemnează o inversare a acestei tendințe, fiind înregistrată prima scădere din ultimii peste zece ani.

Citește și: „Semmeringul bănățean”. Amenințat de autorități, salvat de călători și de societatea civilă, trenul din nori își continuă drumul!

Cât privește populația rezidentă în județ, aceasta a fost determinată la recensământul desfășurat în 2022: 760.774 de locuitori. Până la următorul recensământ (la aproximativ 10 ani de cel precedent), statisticienii fac doar proiecții ale populației rezidente. Astfel, la începutul anului trecut, în județul Iași își aveau rezidența 778.689 de oameni.

Conform precizărilor metodologice ale Institutului Național de Statistică, populaţia după domiciliu reprezintă numărul persoanelor cu cetăţenie română şi domiciliul pe teritoriul României. Domiciliul persoanei este adresa la care aceasta declară că are locuinţa principală, trecută în cartea de identitate.

Prin urmare, populaţia după domiciliu reprezintă populaţia de jure care poate să includă şi emigranţii, respectiv cetățenii români plecați din țară pentru o perioadă de cel puțin 12 luni, explică INS.

Continuarea în Ziarul de Iași

Citește și: Cum s-a transformat un castel ruină într-un Castel Viu. Experimentul Posmuș

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(sursa foto: pixabay.com / Alexas_Fotos)

spot_imgspot_img
Ziarul de Iași
Ziarul de Iașihttps://www.ziaruldeiasi.ro
Jurnalişti formaţi la şcoala sa de presă se află în poziţii de conducere în redactiile ziarelor, televiziunilor şi posturilor de radio din întreaga ţară. Ziarul are un tiraj mediu zilnic 4.133 exemplare, din care 2.410 exemplare reprezinta abonamente, este tipărit în format broadsheet, având 16-20 de pagini. Apare de luni pînă sîmbătă si are un caracter generalist. Cotidianul Ziarul de Iaşi se distribuie în judeţul Iaşi, atît în mediul urban cît şi în cel rural.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Știri de astăzi

Mai multe articole similare
Related

Oradea: De la Școala de Moașe, la prima parcare etajată din oraș | Bihoreanul

Oradea: De la Școala de Moașe, la prima parcare...

O nouă provocare periculoasă pe TikTok. Efectele supradozei de paracetamol | Monitorul de Cluj

O nouă provocare periculoasă pe TikTok. Efectele supradozei de...

Miza coalizării în jurul unui candidat unic | Puterea a Cincea

Dacă partidele pro-europene, pro-atlantiste nu se vor coaliza în...