Maia Sandu nu va susține niciun candidat în primul tur al alegerilor prezidențiale din România, scrie NewsMaker.md.
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat că nu își va exprima susținerea pentru niciun candidat în primul tur al alegerilor prezidențiale din România. Aceasta a subliniat că își dorește un partener „pro-european” la București, care să sprijine și parcursul european al Republicii Moldova. Declarația a fost făcută în cadrul unei emisiuni la postul Jurnal TV, în contextul în care Partidul Acțiune și Solidaritate (PAS), formațiunea de guvernare de la Chișinău, a anunțat că îl va susține pe Crin Antonescu în cursa prezidențială din România.
„Eu nu o să vin cu nicio susținere, cel puțin în această rundă. Eu îmi doresc să avem la București un partener de încredere, un președinte pro-european care să țină România în Uniunea Europeană și care să ajute și Republica Moldova să ajungă acolo cât mai repede. PAS poate să vă răspundă la această întrebare. Din ce cunosc eu, e politica familiei sau e decizia familiei politice din care face parte și Partidul Acțiune și Solidaritate”, a precizat Maia Sandu, potrivit NewsMaker.md.
De asemenea, întrebată ce impact ar putea avea o eventuală victorie a liderului AUR, George Simion, asupra relației moldo-române, președinta a evitat să facă speculații, dar a amintit de pozițiile publice exprimate de acesta.
„Nu vreau să speculez, dar putem să judecăm după declarațiile publice care au fost făcute – despre faptul că Republica Moldova nu trebuie susținută și multe altele, inclusiv discuția despre securitatea Republicii Moldova. Repet, eu îmi doresc să avem în continuare relații foarte bune cu Bucureștiul și sper să avem un partener care crede în UE și care să susțină și aderarea Republicii Moldova la UE”, a spus Maia Sandu.
Citește și: Ucrainencele refugiate la Timișoara țin Paștile să nu uite copiii tradiția
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(Foto: Facebook / Maia Sandu)