România-Slovacia 1-1. Ne-am calificat în optimile Euro 2024 pe primul loc în grupă

Data:

România-Slovacia 1-1. Echipa națională de fotbal s-a calificat în optimile Euro 2024 de pe primul loc în grupă.

Prima repriză a meciului din această seară a demonstrat că toate suspiciunile de blat privind acest meci au fost simple speculații.

Și ai noștri, și slovacii, au jucat la victorie. Nici vorbă de aranjamentul prietenesc, la egal, care ar fi calificat ambele echipe.

Slovacii au deschis scorul

De altfel, slovacii au și deschis scorul prin Duda, care a reluat cu capul, scăpat de marcaj, din careu, o centrare de pe dreapta.

Ai noștri au avut doar o singură mare ocazie, prin  „Sonic” Rațiu, ale cărui șuturi au fost parate2 de portarul slovac Dubravka.

Șansa noastră a fost o pătrundere a lui Ianis Hagi, care a fost faultat la marginea careului. După consultarea VAR, arbitrul a dictat penalty.

Scorul ne asigura locul 1 în grupă

Răzvan Marin (fiul lui Petre Marin „Jair”, fost jucător la Steaua) a transformat în stil Claudiu Niculescu: sus, la colț, tare, fără șanse pentru experimentatul Dubravka.

Puteam prelua conducerea pe final de repriză, dacă Denis Drăguș nu și-ar fi bătut joc de o oportunitate excelentă.

Așa, s-a intrat la vestiare cu 1-1, scor care ne asigura locul 1 în grupă.

În celălalt meci din grupă, la pauză Belgia și Ucraina erau la egalitate, 0-0. După pauză, intensitatea jocului s-a mai diminuat întrucâtva, scrie Argeșul online.

Citește și: Românca închisă în China se stinge în indiferența autorităților române. „Cum să rămâi indiferent știind că i-au căzut dinții din gură din pricina inaniției?”