Menținerea vizelor, o lovitură pentru America, nu pentru România | Universul.net

Data:

Suspendarea ridicării vizelor SUA pentru cetățenii români este o decizie pur politico-ideologică a noii administrații de la Washington, iar acest lucru trebuie recunoscut clar și ca atare.

Este o decizie inoportună, incorectă și inamicală, dar ea se înscrie în cadrul mai larg al ostilității vădite, al imprudenței care la un moment dat va costa scump Washingtonul și al erorii istorice cu care America lui Trump își tratează vechii aliați europeni.

Faptul de a ascunde o realitate evidentă sub un preș fictiv (ex.: o chestiune tehnică, administrativă, etc.) nu ar face nimănui bine, la București, și ar seta greșit premisele abordării adecvate a acestei probleme, fie la nivelul autorităților, fie în cadrul dezbaterilor din spațiul public.

De altfel, anunțul de marți a venit după un weekend marcat de postări amenințătoare ale Ambasadei SUA din România, ca și imediat după ce pe canalul trumpist, Fox News, a fost (probabil) comandat un material despre “afluxul de imigranți ilegali români”. Iată, așadar, un context care lămurește lucrurile pe deplin, în caz că ar mai fi fost nevoie de lămuriri suplimentare.

În stilul deja patentat de administrația Trump, nu a fost comunicat, odată cu decizia, și un orizont de timp în care suspendarea ar fi în vigoare, fapt ce face în acest moment legitim și scenariul unei suspendări până cine știe când, ca și scenariul unei anulării în toată puterea cuvântului.

Românii, cu siguranță, nici nu vor săraci și nici nu se vor da cu capul de pereți pe motiv că nu vor putea în sfârșit să călătorească ceva mai civilizat în SUA. E păcat, dar nu e letal.

Continuarea, în Universul.net

Citește și: Sute de mii de români au votat Destinația Anului 2025 în România. Marii câștigători vor fi anunțați în 8 aprilie, la Sibiu, la Gala Destinația Anului

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Sursa foto: Pexels.com)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

România, Antanta Balcanică și revizioniștii | Deutsche Welle

În jurul României se fac alianțe, se negociază sfere...

Context.ro: Frăția de Cruce, organizația de tineret a legionarilor, renaște sub ochii statului

Zeci de tineri sunt racolați de o organizație neo-legionară....