Sportiva Mihaela Cambei a fost desemnată purtător de drapel al României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice

Data:

spot_img

Sportiva Mihaela Cambei a fost desemnată purtător de drapel al României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice. Anunțul a fost făcut pe pagina de Facebook a Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

Mihaela Cambei, în vârstă de 21 ani, a câștigat una din cele trei medalii de argint la haltere, categoria 49 de kg, cu un total de 205 kg.

Țara noastră a avut în acest an mai mulți sportivi și mai multe medalii cucerite decât la Rio în 2016 și Tokyo în 2021.

România deține 9 medalii și ocupă locul 23 în clasament, peste țări precum Polonia, Turcia, Austria sau Belgia:

• 3 medalii de aur
  • 4 medalii de argint
  • 2 medalii de bronz

Gimnasta Ana Bărbosu a reușit să obțină ieri medalia de bronz după decizia TAS (Tribunalul de Arbitraj al Sportului). Ea a ocupat, inițial, locul 4 în finala de la sol.