Primarii din Mihai Eminescu și Flămânzi, județul Botoșani, au fost reținuți pentru 24 de ore într-un dosar privind suspiciuni de corupție în atribuirea unor contracte publice pentru asfaltări.
Ancheta în care sunt vizaţi Verginel Gireadă, primarul comunei Mihai Eminescu, și Dan Oloieru, primarul orașului Flămânzi, vizează suspiciuni de corupție în legătură cu atribuirea unor contracte de lucrări publice.
Citește și: Primul milion de lei al familiei Ciolacu
Cei doi au fost ridicați de anchetatori și duși la audieri ieri după-amiază, după ce locuințele lor și sediile primăriilor pe care le-au condus au fost percheziționate ore în șir. În urma audierilor, DNA a dispus reținerea lor pentru 24 de ore.
Autoritățile au ridicat un număr considerabil de documente
Totodată, Ionuț Voicu, secretar general al PNL Botoșani, și Ilie Ivanache, fost primar PNL al comunei Ungureni, au fost plasați sub control judiciar, urmând a fi cercetați în stare de libertate.
Surse apropiate anchetei au declarat că acțiunea procurorilor a fost minuțios pregătită, iar perchezițiile s-au lăsat cu volume impresionante de documente ridicate din toate locațiile vizate – primării, sedii de firme și locuințele unor persoane fizice.
Potrivit unui comunicat oficial emis de DNA, investigația vizează posibile fapte de corupție și infracțiuni asimilate acestora, comise în legătură cu atribuirea unor contracte de achiziții publice.
Continuarea în Monitorul de Botoșani
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(sursa foto: monitorulbt.ro)