MONITORUL DE BOTOȘANI | Fonduri publice pentru interese personale. Afacerile politicienilor locali

Data:

Fonduri publice pentru interese personale. De la vila „cadou” pentru un fost baron local, la licitații trucate, șpăgi mascate și influențe politice – același om de afaceri, aceleași metehne, dar figuri noi în administrație. 

Ancheta recentă a procurorilor Direcției Naționale Anticorupție (DNA) derulată la Botoșani scoate din nou la lumină modul în care administrația publică locală din județ poate deveni o platformă de influență și favoruri încrucișate, într-un cerc închis între funcționari, aleși locali și oameni de afaceri.

Personajul central – Marcel Bârsan, un constructor local, fost protagonist al unui caz de corupție notoriu în urmă cu un deceniu, alături de fostul președinte al Consiliului Județean Botoșani, Florin Țurcanu. Deși a fost deja condamnat pentru cumpărare de influență, Bârsan revine acum în centrul unui nou dosar penal, în care sunt implicați primari, viceprimari, consilieri locali și un lider județean de partid. Iar metoda folosită – aceeași. Adică bani, materiale de construcții și favoruri în schimbul sprijinului în atribuirea sau deblocarea contractelor publice.

Citește și: Guvernul României, consecvent cu restructurările: la MAE din 3 secretari de stat aprobați au rămas 4!

În 2013, Florin Țurcanu, pe atunci președintele CJ Botoșani, ar fi beneficiat de o casă ridicată de firmele lui Marcel Bârsan în schimbul promisiunii de a-i asigura acestuia contracte publice. Casa, amplasată într-un cartier rezidențial de lux din Botoșani, a fost construită pe un teren trecut pe numele socrului lui Țurcanu, iar lucrările au fost derulate de o firmă controlată de cumnatul lui Bârsan.

Ulterior, Bârsan a transferat peste 150.000 lei către socrul lui Țurcanu, în șase tranșe, pentru a acoperi formal lucrările. Însă promisiunile nu s-au concretizat în contracte importante. Firmele lui Bârsan au obținut doar câteva lucrări minore, iar licitațiile majore au fost câștigate de alți ofertanți.

Continuarea în Monitorul de Botoșani

Citește și: „Trebuie și să ne pregătim să fim copii mari” – de vorbă cu Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European, despre relația UE-SUA

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

spot_imgspot_img
Monitorul de Botoșani
Monitorul de Botoșanihttp://www.monitorulbt.ro
Singurul ziar tipărit din județul Botoșani

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related