Moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Ciolacu, respinsă în Parlament. Marcel Ciolacu: „O șaradă politică”

Data:

Moțiunea de cenzură inițiată de 155 de parlamentari AUR, S.O.S România și POT împotriva Guvernului Marcel Ciolacu a fost respinsă, vineri, în Parlament. Documentul nu a reușit să strângă numărul necesar de voturi pentru a determina demiterea Executivului.

Votul din plen a arătat 147 de voturi „pentru” și unul „împotrivă”, în timp ce parlamentarii PSD, PNL, USR, UDMR și ai grupului minorităților au ales să nu participe la vot. Pentru ca moțiunea să fie adoptată, era necesar un minimum de 233 de voturi favorabile.

„Ca urmare a faptului că din totalul de 464 de parlamentari au fost prezenți 358, din care 147 au votat pentru moțiunea de cenzură, se constată că nu a fost întrunită majoritatea voturilor cerută de Constituție pentru adoptare”, a anunțat președintele Camerei Deputaților, Ciprian Șerban.

Citește și: Ilie Bolojan: „O prioritate în perioada următoare este organizarea corectă a alegerilor prezidențiale”

Marcel Ciolacu: Opoziția nu a reușit să lămurească nimic

După vot, premierul Marcel Ciolacu a reacționat, afirmând că moțiunea nu a avut un impact real asupra dezbaterii politice și că a fost doar „o șaradă politică”.

„Așa cum am spus și în discursul meu și de câteva zile, era evident că moțiunea de cenzură o să pice. De fapt, ea a fost o șaradă politică. Eu sunt unul dintre politicienii care cred în democrație. Și cred că fiecare instrument democratic, inclusiv moțiunea de cenzură depusă împotriva unui guvern, trebuie să fie un moment în care atât Opoziția, cât și Puterea să lămurească anumite lucruri guvernamentale și să explice românilor, astfel încât, după un astfel de exercițiu democratic, chiar dacă trece, chiar dacă nu trece, toată lumea să câștige. Un lucru care nu s-a întâmplat astăzi”, a declarat Ciolacu.

Marcel Ciolacu a precizat că Guvernul va continua să se concentreze pe implementarea Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și pe prioritățile economice ale țării. „Cu certitudine, următoarele două săptămâni sunt dedicate PNRR-ului și analizelor din interiorul fiecărui guvern. Pe urmă, fiecare ministru va veni și își va asuma în plenul guvernului, în ședința de guvern, memorandumul cu progresul pe care îl estimează pe următoarele 60 de zile și cu o cuantificare de cheltuieli, până la sfârșitul anului, fiindcă consider că este cea mai importantă provocare”, a mai spus premierul.

Citește și: Toni Greblă a fost revocat din funcția de președinte al AEP de Parlament

Urmăriți PressHUB și pe Google News!

(Foto: Inquam Photos / George Călin)

spot_imgspot_img
PressHUB
PressHUB
Cea mai răspândită rețea de presă din România!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Știri de astăzi

Mai multe articole similare
Related