Pericolul Delta: Ministerul Sănătății pregătește mai multe paturi la ATI pentru copiii cu COVID

Data:

Având în vedere că tulpina Delta afectează într-un număr mai mare copiii și populația tânără, comparativ cu variantele dominante din valurile anterioare, ministrul Sănătății a solicitat centralizarea numărului de paturi la nivel județean ce pot fi alocate îngrijirii copiilor.

Ministrul Sănătății a discutat cu directorii DSP și cu managerii spitalelor pentru pregătirea capacității de răspuns în cazul creșterii cazurilor de COVID-19

Ministrul Ioana Mihăilă a discutat despre măsurile organizatorice cu scopul eficientizării capacității de răspuns a spitalelor față de creșterea incidenței cazurilor de pacienți cu COVID-19 spitalizați și pregătirea din timp a avizelor sanitare pentru aprobarea unui număr mai mare de paturi destinate pacienților COVID-19, corespunzător contextului epidemiologic.

Citește articolul complet în Newsweek România

spot_imgspot_img

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img
spot_img

Ultimele știri

Abonează-te la newsletter-ul nostru

Pentru a fi la curent cu cele mai recente știri, oferte și anunțuri speciale.

Mai multe articole similare
Related

România și Austria dau uitării episodul Schengen și se concentrează pe reconstrucția Ucrainei

După întâlnirea avută pe Arena Națională, la meciul unde...

Franța recunoaște oficial statul Palestina și propune o forță internațională de stabilizare în Gaza

Președintele Emmanuel Macron a anunțat recunoașterea oficială de către...

Acțiune ecologică. Primăria Oradea se alătură campaniei „Let’s Do it, Romania!”

Primăria Oradea se alătură campaniei „Let’s Do It, Romania!”,...