duminică, 28 noiembrie 2021
AcasăLa ziActualitatePliskova și Muguruza, calificate în sferturile de finală ale turneului WTA 500...

Pliskova și Muguruza, calificate în sferturile de finală ale turneului WTA 500 Doha

Tenismena cehă de tenis Karolina Pliskova și iberica Garbine Muguruza s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului WTA 500 de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 565.530 dolari.

Pliskova a trecut greu în optimi de tunisianca Ons Jabeur, în trei seturi, cu scorul de: 6-4, 4-6, 7-5, după două ore şi 13 minute de joc, iar următoarea sa adversară va fi americanca Jessica Pegula. Americanca, venită din calificări, a învins-o în turul secund pe Jelena Ostapenko, în două seturi, cu scorul de: 6-2, 7-5.

În schimb, iberica Garbine Muguruza a eliminat-o pe a treia favorită, belarusa Arina Sabalenka, campioana en titre, de care a trecut cu 6-2, 6-7 (5/7), 6-3, după 2 ore şi 26 de minute. Iberica o va înfrunta pentru un loc în sferturi pe grecoaica Maria Sakkari. Aceasta vine după o victorie la pas în faţa americancei Madison Keys, 6-2, 6-2.

Sebastian Rusu
Jurnalist de politică externă, specializat în problematica spațiului ex-sovietic: Republica Moldova, absolvent al Ecole Doctorale En Science Sociales, AUF. A debutat în presa centrală în anul 2007, unde a abordat chestiuni de politică externă, internă și apărare. De-a lungul timpului, a scris la Curentul, Newsin, Adevărul, Evenimentul Zilei, Evenimentul Zilei de Chișinău, Pagina de Rusia, Politikon.md și Jurnaliștii.ro.