Spania, noua campioană a Europei. Ibericii au învins Anglia cu 2-1 în finala EURO 2024

Data:

spot_img

Spania, noua campioană a Europei. Selecţionata Spaniei a câştigat Campionatul European de fotbal, duminică seara, pe Olympiastadion din Berlin, după ce a învins Anglia în finală, cu scorul de 2-1.

Prima repriză din finala de la Berlin dintre Spania și Anglia s-a încheiat 0-0.

Spania a deschis scorul în minutul 47. Lamine Yamal a pătruns prin apărarea englezilor și a pasat pentru Williams, care a marcat în poarta lui Pickford.

Citește și: Andreea Ember, despre cum se face cercetarea în Franța: „Toți colaborează pentru ca cercetarea să nu fie oprită și cultura să ajungă în cele mai adânci pături ale societății”

Anglia a egalat în minutul 73. Cole Palmer a șutat de la marginea careului, după o pasă primită de la Bellingham.

Spania preia conducerea în minutul 86. Cucurella a trimis o centrare pe jos pentru Oyarzabal, care înscrie și aduce Spaniei trofeul de campioană a Europei.