USR îl desemnează pe secretarul general responsabil de gestionarea tuturor contractelor partidului, se arată într-un comunicat.
Până în acest moment, această atribuție revenea președintei partidului, Elena Lasconi. După retragerea susținerii și tăierea finanțării candidatei USR la alegerile prezidențiale, acum Biroul Național al partidului a decis ca Lasconi să fie înlocuită de Ciprian Necula în gestionarea contractelor.
„Biroul Național al USR a decis, în acord cu statutul partidului, să împuternicească secretarul general pentru gestionarea contractelor partidului.
Pentru a asigura buna funcționare și continuarea activității USR în condiții statutare, Biroul Național l-a mandatat pe secretarul general să preia responsabilitatea gestionării tuturor contractelor încheiate de USR.
Această decizie, luată cu unanimitatea celor prezenți, are scopul de a operaționaliza funcționarea internă a partidului și de a permite derularea activităților curente.
Practic, secretarul general va avea mandatul de a semna, administra și lua toate măsurile necesare pentru executarea contractelor încheiate cu terți, pentru buna administrare și eficientizarea activității partidului”, a transmis USR.
Urmăriți PressHUB și pe Google News!
(sursa foto: Inquam Photos/ Octav Ganea)