vineri, 3 decembrie 2021
AcasăLa ziAproape 90% din decesele cauzate de COVID-19 în ultimele 24 de ore...

Aproape 90% din decesele cauzate de COVID-19 în ultimele 24 de ore sunt la persoane nevaccinate

Aproape 90% din decesele cauzate de COVID-19 în ultimele 24 de ore sunt la persoane nevaccinate. Din totalul de 323 pacienți care au murit, doar 38 erau vaccinați.

Grupul de comunicare Strategică informează că, până astăzi, 13 noiembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.739.283 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 9.646 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.568.418 pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.006 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 56 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba32764986,78
2.Arad394411547,64
3.Argeș445151404,74
4.Bacău400551023,73
5.Bihor478701698,30
6.Bistrița-Năsăud18930292,74
7.Botoșani22033342,44
8.Brașov638892377,08
9.Brăila219031155,81
10.Buzău23208595,51
11.Caraș-Severin18101484,38
12.Călărași17321523,81
13.Cluj849331917,37
14.Constanța669071895,56
15.Covasna12239654,53
16.Dâmbovița352411035,85
17.Dolj44055963,19
18.Galați42838964,20
19.Giurgiu19013563,94
20.Gorj14802233,08
21.Harghita13488473,97
22.Hunedoara344801496,20
23.Ialomița18835115,11
24.Iași698411404,37
25.Ilfov729682818,13
26.Maramureș30161732,89
27.Mehedinți15371403,78
28.Mureș378751586,28
29.Neamț30194543,39
30.Olt253441004,35
31.Prahova615001596,19
32.Satu Mare20070512,87
33.Sălaj17311574,88
34.Sibiu410691176,51
35.Suceava37214482,10
36.Teleorman2402415,10
37.Timiș844031836,41
38.Tulcea13392384,97
39.Vaslui26201392,84
40.Vâlcea25876624,52
41.Vrancea17293543,35
42.Mun. București2970145416,78
43.Din străinătate**18666 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13435*-459 
 TOTAL1.739.2834.006 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 743 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD40
3ARGEŞ43
4BACĂU18
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI8
8BRĂILA12
9BRAŞOV4
10BUZĂU24
11CĂLĂRAŞI24
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ11
14CONSTANŢA30
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ23
18GALAŢI10
19GIURGIU9
20GORJ19
21HARGHITA8
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA24
24IAŞI4
25ILFOV4
26MARAMUREŞ21
27MEHEDINŢI13
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI18
29MUREŞ15
30NEAMŢ15
31OLT13
32PRAHOVA14
33SĂLAJ12
34SATU MARE25
35SIBIU44
36SUCEAVA4
37TELEORMAN15
38TIMIŞ11
39TULCEA10
40VÂLCEA106
41VASLUI2
42VRANCEA10
 Total    743

Până astăzi, 52.836 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.11.2021 (10:00) – 13.11.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 323 de decese (153 bărbați și 170 femei), din care 19 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin,  Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,  Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 323 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani, 3 la categoria de vârstă 30-39 ani, 20 la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 la categoria de vârstă 50-59 ani, 85 la categoria de vârstă 60-69 ani, 119 la categoria de vârstă 70-79 ani și 79 la categoria de vârstă peste 80 ani.

302 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 12 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 19 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Galați, Giurgiu, Gorj, Iași, Sălaj, Tulcea și Vaslui în lunile octombrie 2021 și noiembrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 304 decese.

Din totalul de 323 pacienți decedați, 285 erau nevaccinați și 38 vaccinați. Cei 38 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 de ani. 37 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 15.027. Dintre acestea, 1.743 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 265. sunt minori, 243 fiind internați în secții și 22 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.524.829 teste RT-PCR și 4.886.249 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.512 teste RT-PCR (7.495 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.017 la cerere) și 29.810 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 88.389 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.313 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 64.696 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 92 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.998 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 389 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12 noiembrie, 2.599 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 444.925 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.793 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.552 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 11 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 28 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 7 în Croația, 6 în Portugalia, 4 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 196 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria și unul în Turcia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021, au fost raportate 42.063.569 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit9.301.909  (+215.610)141.805  (+1173)
Franţa    7.244.040    (+63.208)118.056    (+254)
Spania5.038.517    (+19.262)  87.617    (+155)
Italia4.826.738    (+43.936)132.551    (+327)
Germania4.894.250  (+221.882)             97.198   (+1006)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 11 NOIEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 250.479.292  (+3.224.859) 5.070.376  (+62.836)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 4 noiembrie 2021 – 11 noiembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Citește și: Cum arată o adeverință de vaccinare eliberată acum 150 ani – PressHub

Abuzul sexual online asupra copiilor, în creștere exponențială (presshub.ro)

Roxana Stancu
Roxana Stancu (REPER MEDIA Argeş) are 20 de ani de experiență în jurnalism. A debutat în anul 2000, în TV, iar de atunci a profesat atât în presa audiovizuală, cât și în cea scrisă (locală și națională).
ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

DIN ACEEAȘI CATEGORIE

- Publicitate -spot_img

ULTIMELE ARTICOLE