Crește numărul deceselor și al pacienților care au nevoie de terapie intensivă

Data:

România numără aproape 29.000 de noi cazuri de infectare cu COVID-19 confirmate în ultimele 24 de ore, în ușoară scădere față de bilanțul zilei precedente. Numărul deceselor și al pacienților care au nevoie de terpie intensivă crește însă.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 28.921 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2855 mai puțin decât în ziua anterioară. 2.922 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare, arată Grupul de Comunicare Strategică.  

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba44.33163218,02
2.Arad56.35874418,2
3.Argeș57.53784913,05
4.Bacău54.94949710,63
5.Bihor71.11068119,54
6.Bistrița-Năsăud25.94058811,09
7.Botoșani31.87625712,11
8.Brașov87.87085520,65
9.Brăila26.4922896,7
10.Buzău32.42759611,18
11.Caraș-Severin24.31036010,13
12.Călărași21.4972668,54
13.Cluj123.6022.33927,32
14.Constanța93.160118821,3
15.Covasna15.9911318,44
16.Dâmbovița44.8524079,9
17.Dolj57.27082312,03
18.Galați54.0068259,62
19.Giurgiu22.9432517,71
20.Gorj18.6722256,55
21.Harghita19.6022069,35
22.Hunedoara47.27549915,35
23.Ialomița22.7261746,91
24.Iași93.27588713,03
25.Ilfov94.762130122,5
26.Maramureș45.15938715,36
27.Mehedinți18.2761845,63
28.Mureș50.97769412,42
29.Neamț41.65731210,65
30.Olt30.7944837,29
31.Prahova79.22097612,64
32.Satu Mare28.80625810,85
33.Sălaj23.61117314,79
34.Sibiu59.351111521,88
35.Suceava53.8482349,07
36.Teleorman28.5232126,05
37.Timiș123.783153828,52
38.Tulcea18.15115712,34
39.Vaslui32.0872465,98
40.Vâlcea32.69119811,3
41.Vrancea22.5502017,61
42.Mun. București408.108895728,21
43.Din străinătate**3.9467 
44.Cazuri noi nealocate pe județe41342-3281 
 TOTAL2.385.71328.921 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 5 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.385.713 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 68.975 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.985.922 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1554 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA30
2ARAD42
3ARGEŞ33
4BACĂU37
5BIHOR25
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI10
8BRAŞOV 35
9BRĂILA5
10BUZĂU36
11CARAŞ-SEVERIN15
12CĂLĂRAŞI11
13CLUJ54
14CONSTANŢA76
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA28
17DOLJ36
18GALAŢI22
19GIURGIU10
20GORJ21
21HARGHITA7
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA18
24IAŞI60
25ILFOV72
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI451
29MUREŞ39
30NEAMŢ26
31OLT23
32PRAHOVA42
33SATU MARE6
34SĂLAJ9
35SIBIU34
36SUCEAVA24
37TELEORMAN29
38TIMIŞ81
39TULCEA5
40VASLUI 11
41VÂLCEA17
42VRANCEA10
 Total1554

Până astăzi, 60.560 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 04.02.2022 (10:00) – 05.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 110 de decese (56 bărbați și 54 femei), dintre care două anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neaţ, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava şi Municipiul București.

Dintre cele 110 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  40-49 ani, 7 la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 la categoria de vârstă 60-69 ani, 40 la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 la categoria de vârstă peste 80 ani.

107 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 110 pacienți decedați, 91 au fost nevaccinați și 19 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Au fost raportate două deces anterior intervalului de referință, survenit în luna ianuarie 2022, în județele Suceava şi Bacău.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.706, cu 221 mai puţin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1042 de persoane, cu 6 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1042 de pacienți internați la ATI, 885 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 799 sunt minori, 773 fiind internați în secții, cu 53 mai puțin decât în ziua anterioară și 26 la ATI, cu 2 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.961.655 teste RT-PCR și 7.672.142 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 30.544 teste RT-PCR (17.323 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.221 la cerere) și 58.260 teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 236.006 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.362 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 102.381 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 24 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6523 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1161 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 4 februarie, 1331 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 279.900 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, două dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.879 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 13 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022, au fost raportate 90.909.480 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit17.375.077 (+2.157.797) 156.844  (+4857)
Franţa     19.872.989 (+2.570.441) 131.588  (+2099)
Spania10.117.833    (+726.561)   93.698  (+1391)
Italia11.235.745 (+1.023.124)  147.320  (+2977)
Germania10.421.677   (+1.385.882)             118.332  (+1206) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 3 FEBRUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
376.229.546 (+25.415.462)5.681.828 (+78.071)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 27 ianuarie 2022– 3 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Citește și: Premierul Nicolae Ciucă a discutat cu omologul bulgar despre interconectorul de gaz Grecia-Bulgaria (presshub.ro)

Roxana Stancu
Roxana Stancu
Roxana Stancu (REPER MEDIA Argeş) are 20 de ani de experiență în jurnalism. A debutat în anul 2000, în TV, iar de atunci a profesat atât în presa audiovizuală, cât și în cea scrisă (locală și națională).

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Distribuie articolul

spot_img

Știri de astăzi

Mai multe articole similare
Related