Denisa Dragomir are și Andorra la picioare: a câștigat cursa de skyrace din Munții Pirinei

Data:

Denisa Dragomir a luat startul ieri în Merrell Skyrace Comapedrosa by Grifone, o cursă de alergare montană ce face parte din circuitul Skyrunner World Series 2021. Așa cum spun și organizatorii, „a fost un monolog al Denisei Dragomir, alergătoarea româncă dominând cursa de la început și până la final”. Ea a încheiat cei 24 de kilometri ai traseului, cu 2.400 de metri diferență de nivel, în 3h32:03, cu 11 minute mai rapid decât următoarea clasată, franțuzoaica Iris Pessey.

Peste 1.000 de sportivi s-au înscris la această cursă populară care s-a desfășurat în Andorra, în localitatea Arinsal din Parcul Natural de los Valles del Comapedrosa. Mai exact, vârful Comapedrosa (2.942 metri) este cel mai înalt punct din Andorra, micuțul stat situat între Franța și Spania.

Citește articolul integral în argeș-sport.ro

spot_imgspot_img
Arges-Sport.ro
Arges-Sport.ro s-a înființat în urmă cu 5 ani și oferă informații relevante din sportul local și național. De asemenea, Arges-Sport.ro a oferit corespondențe de la competiții fotbalistice de top: EURO 2016 și Liga Campionilor.