VIDEO Djokovic, campion la Australian Open. Tenismenul sârb l-a egalat pe Nadal la titluri de Grand Slam

Data:

Novak Djokovic a câştigat duminică finala de la Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, după ce l-a învins pe Stefanos Tsitsipas cu 6-3, 7-6 (7/4), 7-6 (7/5).

Cu victoria de astăzi, tenismenul sârb a cucerit pentru a zecea oară competiția de la Melbourne și l-a egalat pe Rafael Nadal la numărul de titluri de Grand Slam – 22.

Djokovic va reveni de luni în fotoliul de lider al clasamentului ATP, pe care l-a ocupat anterior timp de 373 de săptămâni, record absolut.

Djokovic nu a putut participa la ediţia de anul trecut a Australian Open, fiind expulzat din Australia deoarece nu era vaccinat împotriva COVID-19. Ediția din 2022 a Openului australian a fost câștigată de Rafael Nadal.